TECHNOLOGIA

Zdecydowany zasięg sygnałów od stacji systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała o rozpoczęciu wysyłania roboczych danych do nawigacji przez następne dwie satelity pracujące w obrębie Galileo – stosowanego na terenie Europy odpowiednika nawigacji GPS. Poszerza to wypełnienie nieba przez układ nawigacyjny Galileo. Satelity Galileo o numerze 9 jak również 10 zostały wyniesione na orbitę 11 września 2015 r. Po przeprowadzeniu wielotygodniowych, trudnych testów na orbicie, potwierdzono ich funkcjonowanie zgodne z oczekiwaniami. Szczególnie, za pomocą 20-metrowej anteny w siedzibie ESA na obszarze Belgii, wykonywano analizy częstotliwości radiowych sygnałów generowanych z tych satelitów, aby oszacować kształt sygnału jak również jego rozdzielczość.

Przetestowano dodatkowo efektywność współpracy z naziemną siecią układu Galileo. Badania były kontrolowane z Galileo Control Centres znajdującego się w Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec a także we Fucino we Włoszech. W pierwszym miejscu sprawdzano wydawanie poleceń a także pilnowanie orbiterów, natomiast w drugim kontrolowanie przesyłania sygnałów nawigacyjnych dedykowanych odbiorcom. Testy skończyły się sukcesem na kilka dni szybciej niż zakładał harmonogram. 29.01.18 r. satelity zaczęły przesyłanie właściwych informacji do nawigacji. Europejska Agencja Kosmiczna prowadzi obecnie też badania dwóch kolejnych satelitów systemu nawigacji (numer 11 i 12), które wystrzelono 17.12.15 r. Za to orbitery o numerach 13 a także 14 przeszły w ostatnim czasie analizy przed wystrzeleniem w centrum ESTEC znajdującego się w Noordwijk w Holandii i zostały umieszczone do magazynowania czekając na start.

W międzyczasie na terenie Niemiec trwa produkcja 12 nowych orbiterów Galileo. Kompletny system Galileo ma liczyć 24 satelity. Aktualnie nadawane sygnały nawigacyjne pozostają w formie „tymczasowej” – stosuje je branża satelitarna do opracowania produktów oraz usług, które w późniejszym czasie będą dane samym użytkownikom.

Back To Top