ZDROWIE i URODA

Na świecie raka leczą. Polacy na raka odchodzą

Raka gruczołu prostaty da się zwalczyć stosując środek medyczny na nowotwór piersi, za to lek na raka skóry może okazać się skuteczny w terapii nowotworu jelita grubego. Pod warunkiem, iż oceni się, która mutacja spowodowała raka u pacjenta. Gdyby polscy medycy byli w stanie badać w taki sposób, jak koledzy z USA, chorzy mogliby uniknąć groźnego dla zdrowia leczenia, chociażby wykorzystywanej w zasadzie na ślepo chemii. Wielu z takich osób uratowałoby życie.

Rewolucja w onkologii

Praktycznie niezbyt dawno temu dzieliliśmy nowotwory zależnie od części ciała, które obejmowały. Diagnozowano nowotwory piersi, płuc, jelita czy prostaty Dzisiaj wiemy, iż jest to naturalnie nie tylko miejsce, ale w głównej mierze obecność określonych mutacji genowych powoduje, iż określony sposób leczenia będzie mógł być efektywny lub nie. Foundation Medicine na terenie Cambridge sprawdza przesłane fragmenty guzów ludzi z całego świata badając do tego mnóstwo genów, jakie będą mogły mieć wkład w rozwijaniu się nowotworu. Dla każdej osoby człowieka szykuje indywidualny raport ukazujący dostępną wiedzę na temat odnalezienych zmian nowotworowych oraz porady, jakiego typu leki i dlaczego da się zastosować w danej sytuacji.

U 20 letniej Amerykanki Corey Wood guza płuc zdiagnozowano dwa tygodnie po tym, jak zakończyła bieg półmaratonowy. Pacjentka była w doskonałej formie i absolutnie nie obserwowano u niej jakichkolwiek skutków choroby. W trakcie porady u okulisty, na jaką wybrała się jedynie po receptę na soczewki przekazała lekarzowi, że pojawiają się jej świetlne błyski w oczach. Okulista zlecił kompleksowe badania, w trakcie których wykryto zmiany nowotworowe w obrębie płuc, węzłach chłonnych oraz miejsca przerzutów do kości. Okazał się to guz płuca w poważnym czwartym stadium. Wydawać mogło się, że jedyną metodą leczenia stanie się długa oraz groźna dla zdrowia chemioterapia. Sam lekarz prowadzący przesłał jednak materiał z nowowoworu do analizy profilowania genomowego. Ustalono, iż guza spowodowała mutacja w genach ROS1 i istnieje na nią dedykowane lekarstwo. Pomogło. W dzisiejszych czasach płuca Corey Wood są zdrowe. Zbieg okoliczności? Zdecydowanie nie, to możliwości medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Badanie mutacji znajdujących się w próbce rakowej u leczonej osoby i dobór dopasowanej terapii do danej mutacji – stanowi to innowacyjne nastawienie do walki z rakiem. Doktor Mike Pellini prezes Foundation Medicine z Cambridge w Massachusetts, jaka tego typu analizy realizuje mówi, iż dzięki nim pacjent pobiera bezpieczny środek w odpowiedniej dawce nakierowany na konkretny cel. Od momentu wysłania próbki do przygotowania sprawozdania mija mniej więcej 14 dni. By zrobić badanie niezbędna jest skromna ilość próbki z nowotworem. Może to być tkanka wzięta wcześniej do analizy histopatologicznej. Wynik analizy zawiera dane o ważnych dla przebiegu leczenia zmianach nowotworowych, potencjalnych terapiach indywidualnych, dostępnych badaniach klinicznych realizowanych przy lekach, jakie pomagają. Ta wiedza umożliwia lekarzowi wybrać najodpowiedniejsze leczenie.

Back To Top